Karavan ile Kamp Yapmak

Kampcılık Malzemeleri
Ağustos 14, 2017
Kamp Yeri Seçimi
Ağustos 14, 2017

Karavan İle Kamp Yapmak

Karavan İle Kamp Yapmak

Yol Hazırlığı Ve Yükleme

1- Kampa götüreceğiniz eşyaları büyük bir özenle seçiniz. Bu eşyaların sayıca az, fakat görecekleri iş açısından çok yönlü olmalarına dikkat edin. Ağır eşyalardan kaçının. Özellikle mutfak levazımında plastik ve melamin türü malzeme bugün her yerde kullanılmaktadır. Bunlar hafiftir, kolayca kırılmazlar. Sert olmadıkları için diğer eşyalara zarar vermezler. Buzdolabı veya buzluk, ocak, gaz tüpü gibi mecburi malzeme kilo tuttuğundan diğer eşyalarınızı hafif seçerek dengenizi sağlayabilirsiniz. Her römork veya karavanın taşıyabileceği azami yük miktarı imalatçı tarafından belirtilmesi gerekir. Sizin kullandığınız araç için bu limiti öğrenin ve onu aşmamaya gayret edin.

2- Römork yerleştirmek bir sanattır. Eşyanızı aracınıza dengeli yerleştirin. En ağır yükleri yere ve dingile yakın yerleştirmeye gayret edin. Bir tarafa ağır bir yük koyduğunuzda, aynı ağırlıkta veya ona yakın diğer ağırlığı öbür tarafa koyun. Tek taraflı yüklenen ağırlık yol emniyetinizi azaltır. Karavanın üst dolaplarını giyecek, çamaşır gibi hafif yüklere ayırınız. Gaz tüpü ve su bidonu ile zaten ağırlaşan ön taraftaki koltukların altına nispeten hafif eşyalarınızı yerleştirin.

Yolda giderken su bidonunu boşaltın veya çok az su bulundurun. Karavanın ucundan arabanın çeki demirine belirli bir ağırlık aktarılır. Bu ağırlığın normalden fazla olması, atelajın (araba ve karavan bağlı iken meydana gelen araca verilen isim) dengesini bozar. Karavankafasından çeki demirine intikal edecek normal ağırlığın hesabı söyle yapılır.
Arabanızın boş ağırlığının %4-6’sını hesaplayarak karavan kafasında olması gereken ağırlığın hudutlarını bulabilirsiniz. Karavanınızı yükledikten sonra tartarak kontrol ediniz. Bu iş için yapılmış özel terziler olduğu gibi, evde kullandığınız teraziyi kullanmak için, karavanın ayaklarını yerden kaldırın. Pilot tekeri terazinin üstüne yerleştirin. Bu esnada karavanın yere paralel olmasına dikkat edin.

3- Arabanın bagajına ağır eşya koymayınız. Ancak elinizin altında olması gereken hafif eşyalar dengenize tesir etmez.

4- Eşyalarınızı kullanma derecelerine göre yerleştirin. En çok kullandığınız eşyaları daha kolay alabileceğiniz bir yere, daha az kullandıklarınızı arkalara bırakın. Her eşyanın belirli bir yeri olmasını sağlayın. Ailenin her ferdine kendi eşyasını kendi ihtiyacına göre kendi yerleştirmesi mesuliyetini verin. Çıkıntılı ve sivri eşyalardan kaçının. Hem yerleştirmesi zor olur, hem de alırken ortalığı dağıtır.

5- Eşyalarınızı sağlam yerleştirin. Bardak veya cam kadeh gibi eşyalarınıza tahtadan bölmecikli kutular yapabilirsiniz. Olta kamışları, televizyon anteni,vs. gibi uzun esyalar için karavanın altında, şasiye bağlanan 10-15 cm. çapında plastik bir boru koyup, bu tip eşyaları orada götürebilirsiniz.

Karavan kullanmayı zor ve hatta tehlikeli kılan 6 şık vardır. Tehlikeyi yaratan bazen bu şıklardan bir tanesi olduğu gibi, bazen birkaç tanesi ayni anda oluşabilir. Karavanı arabaya bağladıktan sonra atelaja profilden bir bakmakla, seyahatin rahat mı yoksa huzursuz mu geçeceğini önceden anlamak mümkündür. Atelajin 2 unsuru, yani araba ve karavan yere paralel ve düzgün duruyorsa mesele yoktur. Çekicinin burnu ve karavanın arkası havaya kalkmışsa kendimizi nahoş sürprizlere hazırlamamız gerekir. Şimdi bu 6 şıkkı teker teker inceleyelim :

1.Şık : Karavan sağa sola balans yapıyorsa, üst kısımlarda bir yerde ağır bir yük var demektir.
2.Şık : Karavan pandül gibi devamlı sallanıyorsa, karavanın arka kısmı aşırı yüklü demektir.
3.Şık : Arabanın direksiyonu yumuşak ve oynak, düz gitmek için devamlı düzeltme gerektiriyor. Ya karavan kafasındaki ağırlık fazla, ya bagaj aşırı yüklü, ya da her ikisi demektir.
4.Şık : Karavan baş tarafından dalga yiyen bir tekne gibi önden arkaya sallanıyor ve bu hareketi arabaya intikal ettiriyorsa, karavanın hem ön hem arka kısmında aşırı yük var demektir.
5.Şık : Savrulma hep ayni süratte oluyorsa (mesela 90 km. de) karavan kafasındaki ağırlık az geliyor demektir. Bu olay özellikle rüzgarın, karavanın ön yüzüne çarparak, zaten hafif olan kafa ağırlığını büsbütün azaltmasından dolayı meydana gelir.
6.Şık : Arabanın arkası yere değecek kadar basık ise karavanın kafası fazla ağır veya bagaj aşırı yüklü demektir.

Karavan Seçimi

A) Taşıyıcı : Eskiden sadece Avrupa’da bulunan ve ithal zorluklarından dolayı uzaktan yutkunarak baktığımız taşıyıcılar bugün artık Türkiye’de rahatlıkla bulunabiliyor. Kullanılan taşıyıcılar genelde :
1- Peugeot Boxer / Citroen Jumper / Fiat Ducato (kısa, orta ve uzun olmak üzere 3 boyda, ve alçak/yüksek tavanlı))
2- Ford Transit (değişik uzunluklarda ve alçak/yüksek tavanlı tipleri var)
3- Renault Master (değişik boy ve tip)
4- Mercedes Sprinter (değişik boy ve tip)
5- Iveco
6- Volkswagen Transporter / Volkswagen LT

B) Motokaravan Tipleri : Jeep büyüklüğündeki araçlardan tutun, kamyon üzerine veya otobüse yapılana varıncaya kadar çok çeşitlidir.

1- Fransızların “capucine-kapuçin”, İngilizce “alcove” , bizde alkovan olarak geçen şöför mahalli üzeri yatak çıkıntılı. Piyasada % 44,5 ile en yaygın kullanım oranına sahip bu araç 5-6 kişilik aileler için ideal. Kabin içi alanı geniş ve kullanışlı. Buna mukabil uzun yolda kullanımı, çıkıntısından dolayı pek rahat değil. Kapuçin nedeniyle köprülerde,ağaç dalları gibi basık yerlerde dikkatli olmayı gerektiriyor. Çıkıntının araba şöför mahalli ile üstten ve yanlardan birleşme yerlerinin çok itinalı yapılması ve izolasyonu gerekli. Kötü yapılması durumunda hem estetik bozuluyor hem de su alması içerdeki mobilyalara ve eşyalara zarar veriyor. Konfor bakımından yüksek sınıfta yer alır.

2- Profil moto-karavanların pazar payı % 29 olup uzun yol için ideal arabadır. Kendi arasında ikiye ayrılır:
a) Taşıyıcının çıplak şasesi üzerine dış ve iç yapısıyla bir karavan oturtulur. Bu tipte karavan genişliğini, iç yüksekliğini, kısmen de olsa uzunluğunu, kapı yerini ve genişliğini istediğiniz gibi ayarlama şansına sahipsiniz. Size uyan iç planı daha rahat uygulayabilirsiniz. Şasenin altında kalan karavan bölmelerini istediğiniz gibi yaparak gaz tüpü, su deposu, jeneratör, v.s gibi kullanım yerleri açabilirsiniz. Maliyeti diğerine göre fazladır.

b) Panelvan içersi tefriş edilerek yapılır. Minibüs tavsiye etmiyoruz. Zira camları dolayısıyla gerek yaşam mahremiyetinde, gerek izolasyonunda, gerek iç planlamada bir sürü kısıtlamalar getirdiği gibi, koltukları atacağımız için pahalıya geliyor. Bugün piyasada genel olarak 3 farklı panelvan bulunmaktadır. Kısa, orta ve maxi boy. Kullanımı rahattır, kilometreleri oburca yutar. Yanlız çiftler veya tek çocuklu aileler için idealdir. Kabin aksesuarları ve yapımı nedeniyle orta pahalı moto-karavan grubunda yer alır.

3- İntegral grubunun pazar oranı % 20,6 dır. Alkovanlı tip ile profilli arasında olup her ikisinin iyi yönleri burada birleşir. Kompakt yapısı dolayısıyla kullanım kolaylığını, alkovanın ferahlığını burada bulabilirsiniz. Şoför mahallini kesintisiz içine aldığından kabinleri oldukça geniştir. Kabin genişliği dış görüşü de muazzam ferahlatır. Burada insan kendini evinde gibi hisseder. Lüks aksesuarlarıyla moto-karavanların en pahalı tipini temsil ederler.

4- Moto-karavanlar içinde otomobile en yakın gruptur. % 5,9 luk pazar payına sahiptir. İçersi çok küçük olduğundan konforu azdır. Bazılarında tuvalet bulunmaz. Fiyat bakımından en avantajlı gruptur. Fiat Scudo, Peugeot Expert, Citroen Jumpy, Mercedes Vito, VW Transporter gibi taşıyıcıların içinin düzenlenmesi ile meydana gelir. Şehir içinde ikinci bir arabaya gerek kalmaz. Aynı boyda Jeepler bugün şehir trafiğinde normal karşılanıyor. Tavanı yükselterek, çocuklar için 2 kişilik yatak yapılabiliyor veya açılıp kapanan tavan olabiliyor.

Kamp Sonunda Yapılacak İşler

1- Kampın eşya ve malzemelerini dikkatle toplayınız.
2- Gerekli temizlik çalışmalarını yapınız.
3- Malzemeleri bir sonraki kampta da kullanacağınızı düşünerek dikkatli depolayınız. Kırılma, bozulma ve çürümelere karşı önlemler alınız.

İncekum Orman Kampı

Alanya’nın en güzel bölgesinde sizin ve ailenizin huzur ve güven içerisinde vakit geçirebileceği doğayla içiçe kalan eşsiz bir yaşam alanıdır.

× 0552 032 42 52
 • İncekum Tabiat Parkı 16 Mayıs 2023 tarihinde hizmete açılmıştır.
 • Kamp alanımızda 77 çadır, 15 karavan yeri mevcuttur.
 • Kamp için mutlaka rezervasyon yapılması gerekmektedir.Rezervasyonu olmayan misafirlerimiz kampa kabul edilmeyecektir.
 • Rezervasyon yaptırıp kampımıza gelen misafirlerimiz yaptırdıkları rezervasyon süresi kalabilir, ilave uzatma yapılmayacaktır.
 • 1 haziran-15 eylül tarihleri arasında konaklama süresi 15 günü geçemez.
 • Konaklama yapılan çadır veya karavan yeri art arda rezervasyon yapılamaz(isim değişikliği yapılmış olsa bile)
 • Rezervasyonlu konaklama yapan misafirlerimiz, en erken 20 gün sonrası için tekrar rezervasyon yaptırabilirler.
 • Kampımıza misafirlerimiz gün içinde 13:30-17:00 saatleri arasında kabul edilecektir.
 • Kampımızdan çıkış saati 12:30 dur. Gecikmesi durumunda 1 günlük ücret tahsis edilecektir.
 • Kamp alanına evcil hayvan getirilmesi yasaktır.
 • Kampa gelen misafirlerimizden 250₺ depozito alınmaktadır.
 • Depozitolar çıkış işlemleri sorunsuz tamamlandıktan sonra iade edilmektedir.
 • Rezervasyon saatlerimiz sabah 08:00-12:00 arası ve 13:30-16:30 saatleri arasında yapılmaktadır.