Kamp ve Kampçılık

Kampcılık Malzemeleri
Ağustos 14, 2017

Kamp ve Kampçılık

Kampçılık, doğa sporlarının ayrılmaz bir parçasıdır.İnsanda heyecan,coşku ve bazı anlarda ise bağımlılık yapar.

Kampçılıkta en temel unsur doğaya saygıdır. Bir yandan konforunuzu düşünürken diğer yandan da ortamın doğallığına zarar vermemeyi öncelikleriniz arasına alacaksınız.

KAMPİNG TANIMI VE YER SEÇİMİ

1- Kampingler : Karayolları güzergahları ve yakın çevrelerinde, kent girişlerinde, deniz, göl, dağ gibi doğal güzelliği olan yerlerde kurulan ve genellikle kampçıların kendi imkanlarıyla geceleme, yeme-içme, dinlenme, eğlence ve spor ihtiyaçlarını karşıladıkları en az 30 ünitelik (karavan, çadır, bungalov ) tesislerdir. Söz konusu ünitelerin birbirinden ayrılarak gruplandırılması önerilir.

2- Çevre Düzenlemesi : Kamping alanı, kamping iç ve dış güvenliklerinin sağlanabileceği biçimde çevre özelliklerine göre çit, duvar, yeşillik gibi düzenlemeler ile çevreden tecrit edilir. Kamping alanı ağaçlandırılır. Boş alanlar çimlendirilir. Araç yolları, arazi ve iklim şartlarına uygun olarak toz kaldırmayacak ve çamur olmayacak şekilde düzenlenir.

3- Giriş Tesisleri : Girişte, otopark, resepsiyon, danışma, ünite sayısının %25’ine hizmet verebilecek sayıda, şifreli veya çift anahtarlı kasa gibi müşteriye emanet hizmeti verilen düzenleme, posta hizmetlerinin yapıldığı tesisler ile bekçi yatak odaları ve personel tesisleri bulunur.

Kamp sahasına giriş ve çıkışların kontrol altına alınabilmesi için resepsiyonun girişe yakın bir yerde olması uygundur. Işıklandırılmış resepsiyon yazısı, kamping giriş/çıkışı için elektrikli veya kontrollü açılıp kapanan kapı kolaylık ve güvenlik için önerilir.
Misafirlerin huzuru için gece belirtilen saatlerde kamp içinde araba trafiği yasaklanmalıdır. (Örneğin 22:00-07:00 veya 23:00-07:30 gibi). Belirtilen saatler herkesin görebileceği şekilde duyurulur.

Giriş kapısının dışında park yeri olmalıdır. Park alanı kampinge giriş kaydını yaptıracak karavan ve otokaravanların kayıt esnasında park etmeleri ve gece kampinge giremeyen kamp sakinlerinin araçlarını park etmeleri için kullanılır.

4– Kapasite ve kampçı birimleri : Kampinglerde, kampçı ve bungalov üniteleri başına hesaplanacak alan en az 50 metrekare / 100 metrekaredir. Kampçı ünitesi; çadır, çadır-araba , karavan veya otokaravandan oluşur. Her ünite ortalama üçer kişiliktir. Konaklamaya ayrılan alanın zemini kullanım amacına uygun biçimde düzenlenir. Planlama yapılırken tuvalet, duş, mutfak benzeri müşterek kullanım yerlerinin alanı ve konumu göz önünde bulundurulur.

Üniteler planlanırken yol ve yolun iki tarafına üniteler yerleştirilmesi tercih edilmelidir. Bir yol ve iki yanı üniteli yerleşim sisteminin kamping alanının tamamına uygulanması özellikle elektrik dağıtımını kolaylaştırır. Böylece yanyana ve sırt sırta 4 veya 6 üniteye bir kutudan elektrik dağıtımı yapmak mümkün olur.

Her otuz kampçı için :
En az bir kadın ve bir erkek tuvaleti olmalıdır. Tuvaletlerde tuvalet kağıdı, çöp kovası ve tuvalet fırçası olmalı, erkek tuvaletlerinde en az otuz kampçı için bir pisuar yapılmalıdır.
En az bir kadın ve bir erkek için duş, duşlarda soyunma kısmı, askılık ve sabunluk / şampuanlık olmalıdır.

Lavabo. Lavaboların yanında priz, tezgah, sabun, ayna ve raf bulunmalı.

Kamp sakinlerinin üzerinde önemle durdukları ve sıkça dile getirdikleri konu olan tuvalet ve lavaboların temizliğine olduğundan fazla önem verilmelidir. Kampçı sayısının % 5’ine hizmet verebilecek çamaşır yıkama, kurutma ve ütüleme yerleri bulunur.

Kampçı ünitelerinin % 20’sine hizmet verebilecek yemek hazırlama, pişirme ve bulaşık yıkama imkanı sağlayan üstü kapalı bir yer bulunur.

Kampçıların yemek yeme, dinlenme ve eğlenme ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla üstü kapalı açık teraslar ve spor ihtiyaçlarını karşılayıcı tesisler yapılır.

Kamping girişinde kampingin yerleşim planı bulunur. Ayrıca bu plan bastırılmış olarak kampçılara girişte verilebilir.

Kamping alanında yönlendirme ve makine ile tesisatın kullanımına ilişkin bilgilendirme levhaları ve işaretler bulunur.

5- Kampçılara sağlanan hizmetler : Kampinglerde aşağıda belirtilen tesisler kurulur ve hizmetler verilir:

Kampçıların ihtiyaçlarını karşılayan satış yeri : Büfe, market (buz, kömür satışı, tüpgaz değişimi), restaurant , bar ve benzeri.

Geceleme birimlerinin uzağında gerekli spor (voleybol sahası, basketbol sahası, tenis sahası, su araçları kiralama yeri), çocuk parkları, eğlence alanı ve tesisler (havuz, bebek odası, dinlenme odası, toplantı odası, internet odası) yapılır. Eğlence mekanı yapılacaksa, diğerkampçılara gürültü ulaşmayacak bir yerde, mümkünse ses izolasyonlu olmalıdır.
Kampingin ünite kapasitesinin en az % 50’sine hizmet verecek sayıda kampçıların gıda maddelerini muhafaza edebilecekleri soğutucu kilitli dolaplar bulundurulur.

Sağlık ve ilk yardım hizmetleri verilir.

Deniz, göl ve akarsu kıyılarındaki kampinglerde cankurtaran simidi, cankurtaran sandal ve motoru bulundurulur.

Kampinglerde, telefondan kampçıların da yararlanmalarını sağlayıcı düzenlemeler yapılır.

Kamp çevresi ile tuvalet, duş ve genel kullanım ünitelerini aydınlatma tesisatı yapılır.

Kampçı ünitelerine elektrik hizmeti verilir. Bazı kampinglerde elektrik dahil ücret alınırken, bazılarında belirli bir elektrik ücreti alınır. Doğrusu saat koyarak harcanan elektrik ücretini tahsil etmektir.

Kampçılara sıcak-soğuk kullanma suyu, sağlıklı içme suyu (ünitelere kanalizasyon) hizmeti verilir.

Araba yıkama yeri olarak, Kampinglerde, beton zeminli ve pis suyun drene edildiği araba yıkama yerleri düzenlenir.

Kampingin uygun bir yerine, karavan ve otokaravanların tuvalet ve atık su depolarını boşaltıp temizleyebilecekleri ve temiz su doldurulabilecekleri yerler yapılır.

Yerli ve yabancılara ait karavan veya otokaravanların bakım, onarım ve kışlaması için gerekli düzenlemeler yapılabilir.

Sağlık ve temizlik açısından çöplerin toplanması ve atılması büyük önem taşır. Kampingin belirli yerlerine kapalı büyük çöp kapları yollara ise çöp kutuları konulur. Bu çöplerin düzenli toplama hizmeti verilmesi gereklidir.

Plaj varsa, denizden çıkanların ayaklarının kumunu temizlemeleri için plaj çıkışına bir su tesisatı koymak gerekir.

Yangın ihtimaline karşı önlem alınmalıdır. Belirli mesafelerde yangın muslukları ve hortumu, kimyasal yangın tüpleri, kum kovaları, balta, kürek,v.s gibi alet edevat bulundurulur.

6- Kamp Yaşam Kuralları : Kamp işletmecisi kampinge gelenlerin huzur ve güven aradıklarının bilincinde olarak bunları sağlamakla sorumludur.

Yüksek sesle her türlü müzik, çevreyi rahatsız edecek her türlü gürültü önlenmelidir.

Kampçıların özellikle dinlenme saatlerinde çocukların çevreyi rahatsız etmemeleri sağlanmalıdır.

Kamp sakinlerinin çevredekileri rahatsız edecek giysi ile dolaşmaları ve kötü görüntü sergilemeleri engellenmelidir.

Kamping işletmecileri, bu ana kurallara kendi özel kurallarını da ekleyerek kampinge gelenlere duyurmak ve uymalarını sağlamakla sorumludur.

İncekum Orman Kampı

Alanya’nın en güzel bölgesinde sizin ve ailenizin huzur ve güven içerisinde vakit geçirebileceği doğayla içiçe kalan eşsiz bir yaşam alanıdır.

× 0552 032 42 52
 • İncekum Tabiat Parkı 16 Mayıs 2023 tarihinde hizmete açılmıştır.
 • Kamp alanımızda 77 çadır, 15 karavan yeri mevcuttur.
 • Kamp için mutlaka rezervasyon yapılması gerekmektedir.Rezervasyonu olmayan misafirlerimiz kampa kabul edilmeyecektir.
 • Rezervasyon yaptırıp kampımıza gelen misafirlerimiz yaptırdıkları rezervasyon süresi kalabilir, ilave uzatma yapılmayacaktır.
 • 1 haziran-15 eylül tarihleri arasında konaklama süresi 15 günü geçemez.
 • Konaklama yapılan çadır veya karavan yeri art arda rezervasyon yapılamaz(isim değişikliği yapılmış olsa bile)
 • Rezervasyonlu konaklama yapan misafirlerimiz, en erken 20 gün sonrası için tekrar rezervasyon yaptırabilirler.
 • Kampımıza misafirlerimiz gün içinde 13:30-17:00 saatleri arasında kabul edilecektir.
 • Kampımızdan çıkış saati 12:30 dur. Gecikmesi durumunda 1 günlük ücret tahsis edilecektir.
 • Kamp alanına evcil hayvan getirilmesi yasaktır.
 • Kampa gelen misafirlerimizden 250₺ depozito alınmaktadır.
 • Depozitolar çıkış işlemleri sorunsuz tamamlandıktan sonra iade edilmektedir.
 • Rezervasyon saatlerimiz sabah 08:00-12:00 arası ve 13:30-16:30 saatleri arasında yapılmaktadır.